top of page
נשים במעגל הפוריות

לאורך כל שנות ההכשרה שלי ועד היום, עיקר העיסוק שלי הינו במעגל פוריות האישה החל בתהליכי פריון והפריה חוץ גופית, הריון בסיכון, אובדני הריון, לידות שקטות, הולדה ועד גיל המעבר. ברקע עבדתי שנים רבות כפסיכולוגית רפואית ביחידות להפריה חוץ גופית במרכזים רפואיים הגדולים בארץ: שיב"א תל השומר, אסותא רמת החייל ובילינסון.

אני מטפלת בתחום הפוריות תוך התייחסות לצרכים שעולים מהמטופלת ו/או הצוות המטפל, לרבות התייעצות לגבי מקרים מורכבים. הטיפול נעשה במסגרת של ייעוץ פרטני, זוגי וקבוצתי. הטיפול הנו ממוקד מטרה וקשור לתהליך הרפואי ולתהליכים פסיכולוגיים ייחודיים לתחום מעגל הפוריות, לצד אפשרות לטיפול רחב הנוגע בהקשרים נוספים בחייה של המטופלת ובן/ת הזוג.

מעגל פוריות האישה-S.jpg
נשים במעגל פוריות
עבודה עם צוותים רפואיים
Doctor and Patient

עבדתי שנים רבות במרכזים רפואיים הגדולים בארץ: המרכז הרפואי שיב"א תל השומר, בית החולים אסותא רמת החייל, המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי איכילוב ובשנים האחרונות במרכז הרפואי רבין בילינסון. במסגרת עבודתי הציבורית זכיתי לגיוון בסגנונות עבודה בין בתי החולים, רכשתי ניסיון רב בעבודה מולטי דיסציפלינארית ובטיפול בצוותים רפואיים, סיעודיים ופרא רפואיים.

הנחתי קבוצות תמיכה לצוותים סיעודיים ורפואיים, השתתפתי בישיבות צוות במחלקות ומרפאות בהן עבדתי, כמו גם בוועדות רפואיות, כגון: וועדות לפני ניתוח בריאטרי ופלסטי, וועדה להשתלות איברים מן החי. כל זאת, לצד מעורבות במחקר וכתיבת מאמרים והקמה והמשך ביסוס שירות פסיכולוגי רפואי במרפאות ומחלקות, כמו גם יוזמות והתערבויות פסיכולוגיות רפואיות ייחודיות.

עבודה עם צוותים רפואיים
פסיכו דרמטולוגיה

בקרב 40%-20% מהפונים לרופאי עור, נלוות תופעות פסיכולוגיות שונות לתסמיני העור, המרכיבים הנפשיים משפיעים על סימפטומים בעור או מושפעים מהם. ההבנה הזאת הובילה להתפתחות תחום התמחות של פסיכו דרמטולוגיה. במהלך עבודתי בבית חולים איכילוב עבדתי במרפאת פסיכו-דרמטולוגיה העוסקת ביחסי הגומלין שבין העור והנפש, בכל הקשור בהיווצרות או בהתפתחות של מחלות עור. רכשתי ניסיון רב בטיפול הייחודי לפסיכו דרמטולוגיה המערב גישה רב-תחומית, ועבודה בשיתוף פעולה לצד רופאת עור מנוסה בתחום.

פסיכודרמטלוגיה-קטן.jpg
פסיכו דרמטולוגיה
ליווי, טיפול והערכה לפני ואחרי ניתוחים כירורגים: פלסטיקה, כוויות ובריאטריה

לאורך השנים, צברתי ניסיון רב בהערכה, טיפול וליווי לפני ואחרי ניתוחים כירורגים בתחום הפלסטיקה והבריאטריה.

 

בתחום הכירורגיה הפלסטית במסגרת ההתמחות בבית חולים שיב"א טיפלתי במקרים דחופים לאחר פגיעה טראומטית קשה, במטופלים שסובלים מגידולים ממאירים ובמטופלים אלקטיביים הזקוקים לניתוחים המתאפיינים בשינוי מהותי ומהיר בדימוי גוף ובדימוי העצמי (לדוג' אובדן ושיחזור שד מיידי, כוויות קשות בפנים ועוד). הממשק גוף ונפש בתחום הכירורגיה הפלסטית מקבל עוצמות רגשיות מיוחדות של סטרס כרוני, דכאון, חרדה ותסכול. מה שעשוי להשפיע על מידת ההיענות ושיתוף הפעולה עם הצוות. לכן, הטיפול הנפשי האקוטי כחלק מ"התערבות במשבר

Crisis Intervention" הוא חיוני בטיפול הכולל.

 

בתחום הבריאטרי עבדתי במרכז הבריאטרי בבית חולים איכילוב ובבית חולים בילינסון כחלק מצוות רב מערכתי המקיים ההערכה לפני ניתוח בריאטרי, טיפול לפני ואחרי ניתוח במסגרת טיפול פרטני, סדנאות קבוצתיות והשתתפות בישיבות צוות רב מערכתיות. צברתי ניסיון רב בייעוץ לגבי כדאיות הניתוח, פיתוח מודעות לתפקיד האוכל בחיי המטופל, הגברת תחושת השליטה והמסוגלות העצמית, הגברת המוטיבציה לשינוי כולל באורח החיים, פיתוח תיאום ציפיות לגבי תוצאות הניתוח והשפעותיו על איכות חיים, טיפול ממוקד בבעיות רגשיות שעלולות לפגוע בהצלחת הניתוח, טיפול באכילה רגשית, איתור הפרעות אכילה, שיפור מיומנויות התמודדות עם לחץ, וגיוס תמיכה חברתית ויצירת שינוי משפחתי.

ליווי טיפול והערכה לפני ואחרי ניתוחים-קטן.jpg
ליווי טיפול והערכה
יוזמות, הכשרות וביסוס פרויקטים ייחודיים לפסיכולוגיה רפואית
  • פיתוח מודל להערכה פסיכולוגית רפואית בטיפולי פוריות (ראה מאמר)

  • קבוצת תמיכה ייחודית לנשים ו/או זוגות בתהליכי פוריות המתבססת על מודל התערבות רב מערכתי שיזמתי ופיתחתי במהלך שנות ההתמחות שלי. הקבוצה עוסקת בהיבטים הנפשיים והגופניים של טיפולי פוריות ובמציאת דרכי התמודדות מיטיבים יותר. במהלך המפגשים עולים נושאים הקשורים בזוגיות, משפחה, קשרים בין אישיים, הפחתת מתח וחרדה, תקשורת והתמודדות עם המערכת הרפואית ועוד. הקבוצה מתקיימת בשילוב אירוח צוות רפואי מקצועי מהתחום, רופא מומחה פריון, אחות ואמבריולוגית.

  • הקמת שירות פסיכולוגי ב-IVF אסותא רמת החייל - עם פתיחתו של בית החולים בשנת 2010 השתלבתי בהקמה וביסוס שירות פסיכולוגי רפואי ביחידת IVF. טיפלתי בנשים, בזוגות הנחתי קבוצות תמיכה למטופלות היחידה, בשילוב עבודה מערכתית עם הצוות הרפואי, העברת סדנאות לצוות הסיעודי ועבודת מחקר.

  • אני חברה בוועד החטיבה של הפסיכולוגים הרפואיים בהסתדרות הפסיכולוגים בישראל (הפ"י) משנת 2018 מתוך רצון לקדם את תחום הפסיכולוגיה הרפואית בארץ, וממייסדות ומארגנות הכנס השנתי של החטיבה הרפואית, במטרה לחזק את הפרופסיה הרפואית מבחינה מקצועית וקהילתית.

  • במהלך שנת 2020-2021 לקחתי חלק בהקמה של מרפאת מחלימי קורונה בבית חולים בילינסון. ריכזתי את תחום טיפול הנפש במרפאה, ויצרתי תכנית עבודה עם מחלימים מוירוס ה-COVID-19 המתמודדים עם מצוקה, דכאון וחרדה, אשר הופיעו או החמירו לאחר שחלו. במסגרת עבודתי, בניתי את תכנית האבחון והטיפול, טפלתי בפועל במחלימים רבים וליוויתי אותם בהתמודדותם עם ההשלכות הנפשיות של המחלה ובתהליך ההחלמה.

  • שותפה לבנית קורס ייחודי לאבחון וטיפול במצבי פריון וטיפולי פוריות במסגרת מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה, המכללה האקדמית תל אביב יפו.

  • משנת 2020 אני משתתפת בתוכנית הכשרה ייחודית לפסיכולוגים בתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי - "קפסולה", מתוך שאיפה לחבר בין העולמות של הפסיכולוגיה הרפואית וטיפול זוגי ומשפחתי.

יוזמות הכשרות וביסוס פרויקטים-קטן.jpg
יזמות והכשרות
הדרכות והרצאות
Workshop

אני מדריכה מוסמכת בפסיכולוגיה רפואית משנת 2019. עוסקת בהדרכה פרטנית וקבוצתית בכל שלבי ההכשרה של ההתמחות, הכנה לקראת בחינת המומחיות, פתיחת קליניקה, ליווי מקצועי למומחים והשתתפות בוועדות בחינה לסיום התמחות מטעם משרד הבריאות.

אני מאמינה בעבודה ודגש על חיזוק הזהות וההתפתחות המקצועית של המודרכ.ת, על התאמת ההדרכה לפי שלבי ההכשרה של המתמחה והצרכים העולים בהדרכה, על בניית קשר ומרחב של אמון ובטחון בהדרכה, הכרות והעמקה עם תהליכים של העברה והעברה נגדית בטיפול, הדרכה על כניסה לתוך מערכת רפואית, השתלבות בצוות רפואי, תכנון והוצאה לפועל של פרויקטים מערכתיים מתוך חשיבה פסיכו רפואית.

לצד הדרכה בנושאי חולי ופגיעות גופניות אני עוסקת בהדרכת מטפלות הנמצאות בתקופה מיוחדת של הריון.  הריון של פסיכולוגיות ובפרט פסיכולוגיות רפואיות טומן בחובו (או ברחמן) משמעויות רבות והשלכות עקב תפקידן כעוסקות בחיבור בין הגוף לנפש.  נוכחות ההיריון ודרכו נוכחות הגוף של המטפלת יוצרים אתגר מקצועי מרתק כשהמטופלים עצמם מתמודדים עם אתגרי גוף משלהם. בהדרכה אני מנסה לבחון עם המודרכת כיצד מהלך הריונה על הטיפול ועל הקשר עם המטופל.ת והצוות.

הרצאות – אני מרצה בתחומי הפסיכולוגיה הרפואית לקהל מתחום בריאות הנפש, מתחום הרפואה, מהתחום הסיעודי והפרא רפואי במסגרת אקדמית: בית הספר לסיעוד באוניברסיטת תל אביב, המכללה האקדמית תל אביב יפו ומכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה. כמו כן, מרצה במסגרת סדנאות מטעם חברות תרופות, ובמסגרת השתלמות על בסיסית לנשות צוות סיעודי מטעם משרד הבריאות.

הדרכות והרצאות
bottom of page